İran İHA’sı tellere mi takıldı?

İran’ın 13 Nisan’ı 14 Nisan’a bağlayan gece İsrail’e düzenlediği hava saldırısının ardından sosyal medyada yapılan paylaşımda İran’ın İsrail’e saldırısında fırlattığı kamikaze insansız hava aracının (İHA) Irak’ta elektrik tellerine takıldığı iddia edildi. Söz konusu görüntüler üzerinde yapılan inceleme ise bu iddianın doğru olmadığını gösterdi.

ŞUBAT AYINDA SURİYE’DE YAŞANMIŞ

Doğrulama platformu Teyit.org’un incelemesine göre, farklı sosyal medya hesapları ve haber kanalları tarafından da paylaşılan iddia tersine görsel arama yöntemiyle incelendiğinde videonun şubat ayından beri dolaşımda olduğu görülüyor.

Syria Tv’nin haberine göre, olay Suriye’nin kuzeydoğusunda bulunan Haseke kırsalındaki Kamereddin köyünde gerçekleşmiş. Şubat ayında meydana gelen olayda insansız hava aracının ‘İranlı milislere’ ait olduğu tahmin ediliyor.

Konuyla ilgili X üzerinden paylaşım yapan gazeteci Ghoncheh Habibiazad ve BBC doğrulama ekibinden Shayan Sardarizadeh de iddianın güncel olmadığını açıkladı.

Tüm bu bilgiler ışığında tellere takılan insansız hava aracının İran’ın İsrail’e düzenlediği hava saldırısından olmadığı, şubat ayında çekildiği anlaşılıyor.

Ne olmuştu?

İsrail, İran’ın Suriye’nin başkenti Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan 2024 tarihinde hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan ikisi general rütbesinde toplam yedi kişi hayatını kaybetmişti. İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu. İsrail de İran’ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran 13 Nisan’da İsrail’e yüzlerce İHA, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı. İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x